Aborcja domowa

Aborcja farmakologiczna (zwana inaczej domową) jest bezpieczną, łatwą i względnie tanią metodą przerywania ciąży. Do bezpiecznej aborcji domowej/farmakologicznej potrzebujemy zestawu poronnego, który możemy zamówić np. z Women Help Women. Poza Misoprostolem (substancją powodującą skurcze, w Polsce dostępną jako Cytotec i Arthrotec) otrzymujemy również Mifepriston, czyli środek, który blokuje działanie progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży. Zażycie kombinacji Mifepristonu i Misoprostolu zgodnie z zaleceniami sprawia, że skuteczność tej metody wynosi około 98%. I nie musisz być w tym doświadczeniu sama. Możesz szukać wsparcia u takich grup, jak Women Help Women czy Kobiety w Sieci.

Zgodnie z wytycznymi WHO, w bezpieczny sposób, aborcję za pomocą leków możesz wykonać do 12. tygodnia ciąży. Istnieją dwa sposoby: aborcja samym misoprostolem oraz aborcja przy użyciu zestawu leków (mifepriston i misoprostol)

1. Stosując tylko sam misoprostol

Jak dawkować leki służące wykonaniu aborcji farmakologicznej?

4 tabletki wkładasz pomiędzy policzek a dziąsło – po dwie z każdej strony. Możesz też zastosować je dopochwowo lub pod język. Misoprostol wchłania się przez śluzówkę.

Trzymasz je w jamie ustnej 30 minut, potem połykasz to, co zostaje. UWAGA: Jeżeli stosujesz arthrotek, pamiętaj, że po każdych 30 minutach trzymania leków w jamie ustnej, należy wypluć resztki. To, co zostaje to diclofenak, znajduje się w tych tabletkach. Jest on lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, ale przy aborcji nie ma potrzeby go stosować i obciążać nim swój żołądek. Dopochwowa aplikacja nie wymaga wyciągania diclofenaku.

Po 3 godzinach robisz dokładnie to samo. Minimalna ilość dawek, które musisz zażyć to 3. Zatem do aborcji używasz co najmniej 12 tabletek arthrotecu lub cytotecu.

Skąd wziąć misoprostol?

W Polsce misoprostol występuje w postaci dwóch leków: cytotek i arthrtotek. Niestety oba są sprzedawane wyłącznie na receptę. Istnieje możliwość zakupu tych leków w obrocie pozaaptecznym (portale ogłoszeniowe), koszt jednak jest o wiele większy niż w aptece na receptę.

2. Stosując kombinację leków mifepriston oraz misoprostol
(przez nas zwaną M&Ms’ami)

Jak dawkować leki służące wykonaniu aborcji farmakologicznej?

Jeśli do dyspozycji masz zestaw mifepriston + misoprostol i Twoja ciąża nie jest starsza niż 12 tygodni to dawkujesz zestaw następująco:

Tabletkę mifeprostonu połykasz popijając wodą.

Po upływie co najmniej 24 godzin, przyjmujesz 4 tabletki misoprostolu. Aplikujesz je albo pomiędzy policzek i dziąsło (po dwie tabletki z  każdej strony), pod język albo dopochwowo. Misoprostol wchłania się przez śluzówkę. Trzymasz je w jamie ustnej 30 minut, potem połykasz to, co zostaje. Te 4 tabletki wystarczą do przeprowadzenia aborcji przy tej długości ciąży.

Jeżeli zamówiłaś tabletki z womenhelp.org to dostaniesz 8 tabletek misoprostolu. 4 tabletki są zapasowe i mogą być pomocne w oczyszczaniu macicy.

Skąd wziąć mifepriston i misprostol?

Ten pochodzący z wiarygodnego i bezpiecznego źródła można uzyskać od organizacji WHW czyli Women Help Women poprzez stronę internetową https://womenhelp.org/pl/ .
Organizacja ta wysyła tabletki poronne (czyli mifepriston oraz misoprostol “M&M” w zestawie), udostępniając je kobietom w krajach, gdzie aborcja jest zakazana lub dostęp do bezpiecznej aborcji jest utrudniony.

Aby zamówić zestaw z bezpośrednią dostawą do domu, należy wypełnić konsultację na stronie internetowej, odpowiedzieć na serię pytań. To forma wywiadu lekarskiego, którego celem jest stwierdzenie, czy istnieją przeciwwskazania do przyjęcia zestawu M&M. Bądź szczera w odpowiedziach. Organizacja będzie starała się Ci pomóc w każdym przypadku, ale szczerość odpowiedzi jest ważna, aby nie zaszkodziło to Twojemu zdrowiu i życiu.

Jak się przygotować?

Warto, żebyś przygotowała sobie:

 • zapas podpasek,
 • środki przeciwbólowe (np. paracetamol, ibuprofen, pyralginę, ketonal ale NIE no-spę czy inne leki rozkurczowe),
 • ciepły koc w razie dreszczy,
 • termofor lub butelkę z ciepłą wodą,
 • coś do picia, ewentualnie coś lekkiego do jedzenia.
 • lepiej żeby posiłek był lekki. Nie pij alkoholu. Możesz palić papierosy :)


Warto też wymyślić dla siebie jakieś zajęcie – najlepiej ruchowe, żeby przyspieszyć proces poronienia. Jednak jeśli się będziesz bardzo źle czuła, możesz sobie np. włączyć ulubiony film i położyć sie. Pamiętaj też o swoim komforcie psychicznym i pozytywnym nastawieniu – warto zadbać o to, aby maksymalnie się zrelaksować.
Dobrze, żeby ktoś przy Tobie był albo miej chociaż pod ręką telefon, żeby w razie powikłań zadzwonić po pomoc.

Aborcja przebiega u każdej kobiety inaczej.
Jeśli przeprowadzasz aborcję samych arthrotekiem całość procesu może się bardzo przedłużyć, a zarodek możesz wydalić nawet po 2 dniach, ale krwawienie może wystąpić natychmiast po pierwszej dawce.
W przypadku zestawu M&M, krwawienie zaczyna się po pierwszej lub drugiej dawce misoprostolu.

Po wzięciu pierwszej tabletki, mifepristonu, zazwyczaj nic się dzieje. Do poronienia po samym mifepristonie dochodzi rzadko, choć przy bardzo słabych ciażach może się to zdarzyć. W większości przypadków jednak nie ma żadnych objawów ani dolegliwości. Ewentualnie może wystąpić lekkie plamienie albo niewielkie mdłości. Możesz wtedy spokojnie wykonywać te same czynności, co zwykle.

Faktyczne poronienie następuje w ciągu kilku godzin od zażycia misoprostolu. W tym czasie bywa bardzo różnie – z naszych doświadczeń wynika, że niektóre kobiety wyszorują w tym czasie pół mieszkania i zrobią obiad, a niektóre będą się zwijały z bólu siedząc na toalecie przez 3 godziny. Dlatego mówimy, że lepiej mieć kogoś pod ręką, kto w razie czego zajmie się Twoim dzieckiem czy zwierzęciem.

Wywołaniu poronienia towarzyszy ból o bardzo różnym natężeniu – może być podobny do miesiączkowego albo do porodowego. Każda z nas inaczej to odczuwa, ale nie należy się nastawiać na najgorsze. Po lekach przeciwbólowych ból znacznie maleje. Pomaga też ruch i termofor.

Oczyszczanie

Krwawienie po wykonanym zabiegu aborcji farmakologicznej zazwyczaj utrzymuje się tydzień lub dwa tygodnie po aborcji. Czas ten bywa jednak dość zmienny. Krwawienie może trwać krócej lub dłużej. Wszystko zależy od organizmu kobiety, długości przerwanej ciąży. Plamienie może utrzymywać się nawet do pierwszej miesiączki i nie jest to niczym nienaturalnym.

Z dróg rodnych wydostaje się nie tylko krew, ale również fragmenty złuszczającej się tkanki macicy. Można je łatwo zauważyć – są większe kawałki nabłonka macicy, podobne do tych, które wydalamy podczas miesiączki. Na początku wydzielina będzie miała intensywny czerwony kolor, następnie można zauważyć jak zmienia się w brązowe plamienia. Będzie to oznaką gojenia się macicy. Na końcu przejdzie w przeźroczysty śluz. Warto pamiętać, że wysiłek fizyczny może się przyczynić do nawrotu krwawienia.

Co powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u ginekologa?

Istnieje kilka sygnałów, które po aborcji mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś niepokojącego a wizyta u lekarza jest konieczna. Nie lekceważ takich objawów, jak:

 • silny ból podbrzusza
  silny, promieniujący w dół brzucha, utrzymujący się ból, nawracający mimo przyjętych środków przeciwbólowych
 • gorączka
  gorączka, nie związana z przeziębieniem czy inną dolegliwością
 • brzydki zapach wydzieliny z pochwy
  zapach zmieniający się w nieprzyjemną, drażniącą woń
 • zbyt obfite krwawienie
  krwawienie, które potrzebuje więcej niż 2 maxi podpaski na godzinę lub trwa ponad dwa tygodnie i powoduje utratę sił a badanie ogólne krwi wykazuje spadek hemoglobiny.

Co się dzieje z ciałem kobiety po aborcji?

Objawy po aborcji różnią się pomiędzy kobietami, ale zwykle obejmują krwawienie, bóle brzucha, skurcze, wyczerpanie. Krwawienie jest objawem skutecznie przeprowadzonej aborcji i elementem jej towarzyszącym, ale utrzymuje się również po nim. Ból w dole brzucha utrzymuje się kilka dni po przeprowadzonej aborcji. Ból brzucha przypomina bóle menstruacyjne. Może to być też kłujący ból umiejscowiony w dole brzucha, pomiędzy jajnikami, czasem natężony po jednej stronie. Jest to reakcja organizmu na przyjęte leki i nie jest powodem do niepokoju.

Plamienie po aborcji występuje w różnym natężeniu. W zależności od konkretnego przypadku trwa kilka lub kilkanaście dni.

Krwawienie, szczególnie to obfite, zwiększa ryzyko infekcji intymnych. Trzeba więc pamiętać o pewnych zasadach higieny, które powinny zapobiec zakażeniom. Przede wszystkim należy:

 • używać podpasek zamiast tamponów,
 • brać prysznic zamiast kąpieli,
 • zrezygnować z korzystania z basenu,
 • zrezygnować z irygacji pochwy,
 • na jakiś czas powstrzymać się przed współżyciem lub stosować prezerwatywy.

Normalne miesiączki powinny powrócić około 4-5 tygodni po aborcji. Zdarza się jednak, że krwawienie powraca nawet 8 tygodni po poronieniu. Początkowo krwawienie menstruacyjne zwykle trwa dłużej i jest obfitsze.

Wiele kobiet uskarża się na obolałe piersi. Niekiedy wycieka z nich siarka. Aby sobie z tym poradzić. Można stosować zimne okłady, nosić dobrze dobrany, unoszący biustonosz, piersi smarować maścią z arniką, przykładać rozgniecione liście z kapusty. To przyniesie ulgę i złagodzi ból. Dyskomfort piersi powinien przejść po około tygodniu do dwóch.