Aborcja — musisz wiedzieć

W Polsce powszechnie przerywa się ciąże. Coraz popularniejszym sposobem na to jest użycie środków farmakologicznych. Osoby, które chcą w ten sposób przerwać ciążę, narażone są jednak na niebezpieczeństwo i często padają ofiarą handlarzy nieodpowiednimi środkami.

Tabletki poronne dopuszczone na terenie krajów, w których aborcja jest legalna, są bezpieczne, ale nie każda osoba wie jak je zażyć i gdzie kupić, w związku z tym są wprowadzone w błąd przez lekarzy czy osoby, które je sprzedają w Polsce, a nie potrafią wyjaśnić, jak je zażywać. Działamy po to, by upowszechniać  wiedzę dotyczącą aborcji farmakologicznej.

WAŻNE: Medyczna aborcja przy użyciu Mifepristonu i Misoprostolu stosowana jest w większości krajów europejskich. W Polsce też, pomimo tego, że Mifepristone jest w Polsce niezalegalizowany. Mifepristone i Misoprostol znajdują się na liście kluczowych lekarstw Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Musisz wiedzieć

Potrzebujesz aborcji? Jesteś w młodszej ciąży niż 12 tygodni? Nie jesteś sama. Wsparcia możesz szukać u:

  • Aborcja Polska – Women Help Women to międzynarodowa organizacja wysyłająca zestawy leków poronnych i antykoncepcję „po” do krajów, w których dostęp do aborcji i antykoncepcji jest utrudniony. Razem z lekami dostajesz instrukcje i wsparcie.*
  • Ciocia Basia to grupa aktywistek, które wspierają w załatwieniu aborcji w Berlinie. Przetłumaczą z niemieckiego, zapiszą na zabieg, załatwią nocleg, wesprą dobrym słowem i towarzystwem.
  • Abortion Network Amsterdam (Ana) działa w Holandii, czyli tam gdzie aborcja jest dostępna do 22 tygodnia. Ana, to grupa aktywistek działających, by nieść pomoc osobom, które mają utrudniony dostęp do aborcji, zwłaszcza do przerwania ciąży znacznie zaawansowanej. Ana zapewnia wsparcie z załatwieniem zabiegu, noclegiem, tłumaczeniem, podpowiada, jakie dokumenty są konieczne przy umawianiu się na zabieg, wspiera w wybraniu kliniki.
  • Kobiety w sieci – to organizacja prowadząca telefon zaufania (725 892 134) oraz forum maszwybor.net, na którym osoby przed, w trakcie i po aborcji mogą się wymieniać własnymi doświadczeniami związanymi z aborcją. To nasza bezpieczna przestrzeń.

* Nie warto kupować u handlarzy z internetu czy gazet. Lepiej poczekać kilka dni i otrzymać wiarygodny i bezpieczny zestaw do aborcji medycznej. Tabletki do aborcji farmakologicznej nie powinny kosztować więcej niż równowartość 100 euro- jeśli ich cena jest wyższa, to znaczy, że ktoś chce na tym zarobić. Zamawiając tabletki z dedykowanych do tego serwisów wpłacacie darowizny na prowadzące je organizacje feministyczne. W ten sposób pomagacie innym osobom, których na te darowizny nie stać, a same otrzymujecie bezpieczne leki, wsparcie telefoniczne/internetowe i instrukcje.

grafika: Zofia Dziaranie na kolanie